Mundur dla zucha jako kluczowy składnik należności do takiego ruchu społecznego jak harcerstwo.

Mundur jest szczegółem nie tylko dla harcerzy jako ogółu, w pewien sposób są przez to identyfikowani na ulicy lub uroczystości, ale przede wszystkim sprawą bardzo osobistą dla każdego z nich z osobna. Mundur to tak szczerze „kolekcja kolorowych wspomnień” i obraz tego jakim harcerzem lub jaką harcerką (zuchem) byliśmy.

Po wypowiedzeniu istotnej obietnicy zuchy przypinają na mundurze Znaczek Zuchowy, który przypomina, aby zachowywać pogodę ducha oraz zachęca do pomagania innym i byciu lepszym. Zdobyte sprawności to dzieje działania nad sobą, kolejne inne plakietki to tak naprawdę galeria tego, co przeszliśmy. Posiadanie munduru uczy również umiejętności odnoszenia się do niego z uznaniem, samodzielności podczas przyszywania plakietek lub nawet tworzy dobrą okazją do początkowej samodzielnej przygody z prasowaniem. Gdy wasze pociecha zaczyna chodzić do przedszkola i chcemy go nauczyć samodzielności i dać pewne wartości to dobrym wyjściem jest wpisanie go do harcerstwa. Nasze dziecko od paru miesięcy chodzi na zbiórki gromady zuchowej. Bawi się i naucza. Przed nim etap – a mianowicie czas przygotowawczy do złożenia obietnicy zuchowej. Jednak aby złożyć tą obietnicę i być prawdziwym zuchem, trzeba mieć mundur dla zucha.

Mundur można zakupić w sklepach harcerskich ale o wiele szybciej i sprawniej możemy go kupić przez internet. Dzięki niemu można od razu nabyć kompletne umundurowanie i jego części takie jak koszule mundurowe czy paski harcerskie.

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Mundur zucha składa się z:1.Koszuli mundurowej,2.Paska harcerskiego,3.Spódnicy lub spodenek mundurowych i getrów lub spodni do munduru.(czytaj więcej: mundur)

Zuchy zazwyczaj do munduru noszą normalne spodnie. Muszą to być jednak spodnie stonowane, zapinane na guzik.

Jeżeli ciekawi Cię opisywana tematyka, to poczytaj także (http://www.jagna.pl/axami-m-32.html) pozostałe dane na ten wątek. Będą równie wciągające i zostaną Ci w głowie na długo.

Najlepiej jeśli są to ciemnoniebieskie dżinsy. Inne dozwolone to sztruksy lub bojówki w kolorach czarnym lub chłopcy zielonym, brązowym, dziewczęta ciemnoszarym. Jeśli jest to możliwe w szlufkach spodni powinien mieścić się pasek harcerski .

Mundur to nieodłączny aspekt harcerskiej metodyki, dzięki której wychowano już dużo pokoleń. Dzięki noszonemu mundurowi nie ma dzieci gorszych i lepszych, gorzej czy lepiej ubranych. Mundur to też oznaka przynależności do tak wspaniałego ruchu jakim jest harcerstwo. Należy się do niego odnosić z szacunkiem. Mundur to część nas, ponieważ to właśnie na nim prezentujemy nasze barwy szczepowe, nazwę drużyny i plakietki sprawności, które mówią w czym zdobyliśmy poziom mistrzowski.